• 2019 HOF

    2019 Athletic Hall of Fame Inductees 

    2019 Inductee Class

    Thomas Jefferson-

    Mr. Otis Fulton (Basketball, 1975)

    Mr. Frank Sanyour (Football, 1970)

    Mrs. Laurita Harris Portee (Track & Field, 1977)

    Mr. Delbert Montague (Football, Basketball, 1972)

    Mrs. Sandra “Sandee” Smith (Track, 1979)

     

    Armstrong

    Mr.  Adolph Powell (Basketball, Football and Track) 

    Ms.  Sallie Elam (Girls Tennis)

    Ms.  Denise Winn (Girls Basketball)

    Mr.  Alexander Coles, III (Basketball, Indoor and Outdoor Track)

    Ms.  Antionette Irving (Girls Basketball)

    1964 Boys Basketball Team - VIA Champion/ National Runner-Up

     

    George Wythe

    Alvester Wayne Tucker- (Football, Basketball, Track & Field, 1976)

    Charles Cooke (Football and Track and Field, 1970)

    Sylvia Bragg (Girls Basketball, 1982)
    Terry Gordon Allen ( Field Hockey, Basketball, Tennis, 1969)

                    

    Huguenot

    Stuart Holt (Wrestling, 1971)

    Kevin Cousins (Indoor Track, 1971)

    April Robinson (Basketball, 2005)

    Cindy Cain (Coach – Girls Basketball & Field Hockey 1974-1984)

     

    John Marshall 

    Larry Watts (Football, basketball, and baseball) 
    Raymond Dark (baseball)
    Arrington Jones(football, basketball, and baseball) 
    Fletcher Johnson (basketball) 
    Edward “Ted” Filer (Football) 
    Robert Pate (Football)

     

    Maggie Walker                       


    Cheryl Elder (Girls Basketball, 1977-1978)

    Will Roberts (Baseball, 2008)

    John Collins (Coach)

    1965-1966 Championship Football Team

  • 2018 Hall of Fame Inductees 

    Armstrong

    Warren Dance (Football/Armstrong, 1949)

    Justin Green (Wrestling/Kennedy, 1975)

    Dexter Jackson (Wrestling/Kennedy, 1980)

    Melvin Rose (Football/Armstrong, 1970) (Deceased)

     

    George Wythe      

    GWHS 2018                         

     

     

     

     

     

     

    Herb Daniel (Track, 1965)

    Jerry Lee Morton (Football, Basketball, Track, 1974)

    Ellis Prince (1970)

    Paul Susce (Coach/Teacher)

     

    Huguenot

    HHS 2018

     

     

     

     

     

     

     

    Bruce Branch (Football, 1997)

    Renard Cox (Football, 1996)

    Calvin A. Edwards Jr (Football, 1990)

     Chenelle L. Jones (Football, 1991)

     

    John Marshall  

    JMHS2018

     

     

     

     

     

     

     

    Dr. Harold Green (Wrestling/Football/Tennis, 1971)

    Manesha Hardy (Basketball, 2000)

    Dr. Travan Jasper (Track, 1987)

    Dr. Travis Jasper (Track, 1987)

    Vernon Rasberry (Track, 1973)

     

    Thomas Jefferson

    TJHS2018

     

     

     

     

     

     

     

    Krista Berryman (Track, 1978)

    Bobby Bischoff (Football, 1967)

    Brenda Brown (Track, 1977)

    Jerome Morris (Football, 1974)

    Bobby Muse (Basketball, 1958)

    Kendrick Warren (Basketball, 1990)

     

    Maggie Walker 

    MWHS

     

     

     

     

     

     

     

    Archie Henderson (Track Coach, 63-75)                               

    1975-1976 Men’s State Basketball Team

    Howard Hopkins (Track Coach, Athletic Director)    

    John Parker (Basketball, Track)

    Dave Williams (Basketball, Football, 1969)